Atopická
dermatitida

Popis

STRUČNÝ SOUHRN

Atopická dermatitida (označovaná také jako atopický ekzém) je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které je doprovázeno intenzivním svěděním a opakovaně se objevujícími kožními lézemi.

Hlavním příznakem atopické dermatitidy (AD) je velmi intenzivní svědivá vyrážka. Přetrvávající svědění může nepříjemně ovlivňovat kvalitu života tím, že komplikuje spánek, soustředění se na každodenní činnosti nebo účast na běžném společenském životě.

JAKÝ JE ŽIVOT S DERMATITIDOU

Americká National Eczema Association (NEA) uvádí, že více než 50 % rodičů, kteří se zúčastnili výzkumu, potvrdilo, že se dospělí i děti z blízkého okolí vyhýbají kontaktu s jejich dětmi trpícími AD.

Matky stráví péčí o dítě s AD každý večer 78 minut, otcové 90 minut.

Mezinárodní studie zkoumající život s atopickou dermatitidou zjistila, že AD negativně postihuje sebedůvěru: 27 % účastníků výzkumu uvedlo, že si z nich někdo dělal legraci nebo je šikanoval v souvislosti s jejich onemocněním a 36 % účastníků uvedlo, že AD má vliv na jejich sebevědomí.

58 % dospělých pacientů s AD zmiňuje, že prožívá pocity studu a 45 % udává, že AD má dopad na jejich vztahy, sexuální život a koníčky.

PREVALENCE A ROZVOJ

Atopická dermatitida postihuje:


20%
dětí


8%
dospělých

AD je především dětskou nemocí:

45%
všech případů se objeví v prvních 6 měsících života

60%
případů se poprvé vyskytne v prvním roce života

85%
případů nastoupí před 5. rokem života

Atopická dermatitida se podle odhadů výrazně zlepší nebo zcela vymizí u více než 80 % všech postižených dětí a to přibližně do deseti let od prvního nástupu příznaků AD.

Někteří však tímto onemocněním trpí i nadále v období puberty. Atopická dermatitida se může kdykoli vrátit i v dospělosti s nejčastější lokalizací v oblasti rukou. Jen ve vzácných případech se onemocnění poprvé objeví až v dospělosti.

Zasažené oblasti pokožky a fáze AD

ZASAŽENÉ OBLASTI

Zasažené oblasti a závažnost příznaků se u jednotlivých jedinců liší a závisí také na věku jedince.

 • U kojenců se AD objevuje zejména na tvářích a na vnější straně rukou a nohou.
 • U dětí, teenagerů a dospělých se AD vyskytuje v podkoleních a loketních jamkách a vzadu na krku. Svědivá vyrážka se může objevit také na dlaních a chodidlech a jen vzácně se objevuje na tváři.

FÁZE AD

AD obvykle přichází a odchází v podobě akutních záchvatů neboli „vzplanutí“ a v mezidobí se dostává do remise, kdy mohou příznaky na chvíli zcela odeznít.

Akutní fáze („vzplanutí“) se vyznačuje následujícími příznaky:

 • Intenzivní svědění
 • Zarudnutí pokožky
 • Puchýřky, které snadno praskají, a může z nich vytékat tekutina
 • Škrábance

Chronická fáze (remise mezi vzplanutími) se projevuje následovně:

 • Lichenifikace (zbytnělá, šupinatá pokožka)
 • Suchá pokožka
 • Škrábance

Příčina a rozvoj AD

Atopická dermatitida může mít různé příčiny vzniku. Na rozvoji atopické dermatitidy se podílejí tyto faktory:

 • Genetické faktory
 • Porucha funkce kožní bariéry
 • Imunologické mechanismy
 • Dráždivé faktory vnějšího prostředí

Hlavním predispozičním faktorem pro AD je mutace v genu kódujícím protein filaggrin. Nedostatek filaggrinu v pokožce vede k tomu, že má snížený počet malých molekul schopných vázat vodu. To vede společně se změnou složení lipidové kožní bariéry ke zvýšené transepidermální ztrátě vody (TEWL), jejímž důsledkem je suchá pokožka.

Anomálie kožní bariéry usnadňují poškození pokožky, do níž se pak snáze dostávají dráždivé látky, alergeny a mikroorganismy z vnějšího prostředí. Pronikání cizorodých látek vede k rozvoji zánětu, senzibilizaci a dalšímu zhoršení AD.

Způsob řešení

OČEKÁVÁNÍ

Cílem péče o pokožku je dosažení a udržení stavu, kdy

dotyčný nemá žádné nebo má jen mírné příznaky

projevy onemocnění nenarušují každodenní činnosti dotyčného

není nutná další medikamentózní léčba

Hlavní součásti léčby jsou následující:

 • vyhýbání se spouštěčům
  (vyhýbat se styku s dráždivým oblečením nebo látkami, eliminovat potravinové alergeny a zavést další stravovací opatření)
 • každodenní péče o pokožku
  (obnovit bariérovou funkci pokožky a omezit její suchost)
 • protizánětlivá léčba
  (lokální a systémová)

PŘEDCHÁZENÍ PODRÁŽDĚNÍ POKOŽKY

Strava

Vyhýbat se potravinovým alergenům. Dieta spočívající ve vynechání některých potravin však často představuje značné narušení kvality života a není vždy snadné ji dodržovat.

Alergeny a dráždivé látky

Vyhýbat se dráždivým tkaninám, vláknům a neprodyšnému oblečení, vyhýbat se manipulaci s dráždivými látkami, používat správně zvolené mycí a kosmetické prostředky.

Poradenství při volbě profese – při volbě povolání je třeba vzít v úvahu možnou expozici dráždivým látkám.

 

ZÁKLADNÍ PÉČE O POKOŽKU A APLIKACE EMOLIENCIÍ

Zvláčňující přípravky (emoliencia) by měly být používány v adekvátním množství a často, v minimálním množství 250 g pro dospělého týdně.

Většina mezinárodních pokynů pro léčbu AD doporučuje aplikaci velkého množství hydratačního přípravku dvakrát až třikrát denně.

Rovněž by se měly používat emolienční koupelové oleje a vhodné emolientní náhražky mýdla. Aktuální evropské pokyny doporučují pouze krátké koupele/sprchy (5 minut) s použitím koupelových olejů.

Protože běžná mýdla připravují pokožku o přirozenou mastnotu a zvyšují pH stratum corneum (SC), obecně se doporučuje používat čisticí přípravky, které nezpůsobují podráždění, jsou hypoalergenní, mají neutrální pH a jsou bez alkalických mýdlových složek.

 

LÉČBA

Léčba je komplexní a vyžaduje individuální přístup v závislosti na závažnosti onemocnění.

Podle závažnosti může být léčba atopické dermatitidy lokální (krémy a masti aplikované přímo na pokožku), nebo systémová (aplikovaná injekčně nebo perorálně).

Lokální léčba by měla být vždy aplikována na hydratovanou pokožku, a to zejména v případě použití mastí.

 

PORAĎTE SE SE SVÝM LÉKAŘEM

před použitím jakéhokoliv léčivého přípravku.